fbpx
Connect with us

חדשות

ראיון חג לשנה החדשה: המועמד לראשות עיריית דימונה אבי בן זיקרי מדבר על הכל

נגב ניוז

Published

on

אבי, נתחיל בשאלת מליון הדולר, למה בעצם להחליף ראש עיר?

יש לנו בדימונה ניסיון פחות טוב עם קדנציה שלישית, שתי קדנציות מספיקות בהחלט. אחרי 10 שנים, צריך להעביר את השרביט הלאה. אחרי 10 שנים מתפתחים סביב הנהגה סיאוב ועסקנות שהופכים את השלטון למקודש, וסביב ראש עיר מתחילה להיווצר קבוצה של מקורבים. זה בא על חשבון ערכים מנהיגותיים חשובים כגון שקיפות, מתן הזדמנות שווה לכולם ויושרה. אני רואה את זה בהלך הרוח השורר בקרב מקורביו של בני ביטון. התגובות ברשתות מתוזמנות ולא אחת אגרסיביות, מבחינתם זה בכלל פשע שאני מתמודד מול בני. מנגנון שלם של עובדי עירייה מופעל במטהו של ראש העיר וזה קורה באופן קיצוני, כולל איומים כלפי עצמאיים שמביעים בי תמיכה ואפילו כלפי אנשים פרטיים. זה לא נעים לקבל טלפון מעובדת עירייה ששואלת אותך בעוקצנות למה את תומכת באבי בן זיקרי.

הרעיון של להחליף אחרי 10 שנים נשמע הגיוני, אבל מעבר לכך אתה מעלה כאן האשמות חמורות?

לצערי זו המציאות ואני חוסך מהקוראים סיטואציות קשות יותר, כי אין טעם בעיניי לזרוע פחד יותר ממה שיש. אנחנו עיר דמוקרטית וחזקה שמכבדת כל אחת ואחד ובעזרת השם, נעבור את הבחירות האלה ברוח טובה כמו שדימונה ידעה כל השנים. ברמה האישית אני יכול לספר שמהיום בו החלטתי להתמודד, הפכתי לאויב ובחסות ראש העיר גובשה כנגדי אסטרטגיה שיקרית שביקשה לצבוע אותי בצבעים של שמאלן ואיש יש עתיד. זה כבר הופרח לשמחתי ועם הגשת הרשימות בשבוע הבא, זה ייעלם לחלוטין שהציבור ייווכח שרשימת הדימונאים היא רשימה עצמאית לחלוטין שלא נתמכת על ידי שום מפלגה או גורם פוליטי. זה לא הפריע לראש העיר להוביל קו שכולו שקר ושטנה כפי שהוא עשה בהתמודדויות הקודמות שלו. מבחינתו ניסים פרץ היה סתם מחלק סלי מזון ואלי ברונשטיין רוסי שיתיר מכירת חזיר בכל פינה בעיר. זה אולי לא יצא מפיו, אבל המסרים חילחלו באופן מסודר. כך לא מתנהל מנהיג שמאמין בכוחו ובעשייה שלו. אלה הם פניה המכוערים של הפוליטיקה הסטריאוטיפית. מגיע לכולנו ליהנות מפוליטיקה  תחרותית, ספורטיבית והוגנת. אבהיר פעם נוספת, אני הרבה יותר ליכודניק מראש העיר. לעומתו, מעולם לא עזבתי את הבית האידיאולוגי שלי, גם שפרנסתי הייתה במחוזות אחרים.

הדברים שלך נשמעים מעט מדאיגים.

שנכנסתי למערכה הזו, ניסה הצד השני להניא אותי ולפתות אותי בתפקידים עם "שכר גבוה". בתחילה ראיתי זאת כפניה לגיטימית אבל ככל שנוקפים הימים אני מבין שיש כאן שיטה והיא מבוססת על ניצול כוח השלטון, "תן לו מה שהוא רוצה ושיעזוב אותנו". זה מסוכן. אני מנסה לדמיין מה היה קורה לו נעניתי להצעות? זה אומר שדימונה הייתה לעיר היחידה בישראל שלא היו מתקיימות בה בחירות לראשות העיר, מה זה היה אומר עלינו? המערכה הזו היא למעשה מאבק בין השקט אל מול הרעש והשקט, חודר עמוק.

אבל תכלס יש עשיה, לא?

בוודאי ומגיע לראש העיר קרדיט על עשייתו בעשר השנים החולפות, אני אומר זאת בצורה ברורה וגלויה למרות שאני בטוח שיועצי האסטרטגיה שלי יכעסו על הפירגון הזה. יחד עם זאת לקבוע בכל נאום שזה העשור הטוב ביותר שידעה דימונה, זה בעיניי פחות צנוע וגם לא נכון, היו כאן שתי תקופות שלטון שונות שהיו טובות לא פחות וכללו פריצות דרך משמעותיות ביותר. שחלילה לא אשמע משוחד, אציין רק אחת מהן והיא תקופת כהונתו של גבי ללוש, בוודאי שתי הקדנציות הראשונות שלו שהביאו בשורות חשובות לדימונה, כולל התפתחות חסרת תקדים שכללה שלוש שכונות גדולות בעיר ועלייה במספר התושבים וכמובן, הקפיצה המטאורית באחוזי הבגרות.  שמדברים על עשיה, צריך להשוות אותה למה שקורה סביבינו. בנתיבות ובאופקים, מתרחשים תהליכים יוצאים מהכלל טובים והן הפכו לערים מובילות וחזקות. הסימן המובהק להצלחתן היא הגירה חיובית, שצעירים ומשפחות צעירות מאמינים בערים אלה. לפני עשור דימונה הייתה העיר היהודית השנייה בגודלה בנגב, נתיבות הגיעה כבר לחמישים אלף תושבים ואופקים בדרך גם היא לעבור אותנו.  

בכל זאת, הוקמו כאן אגם, קאנטרי ושכונה חדשה?

אני לא אוהב לעשות חשבונות אבל אנחנו דווקא בימים של חשבון נפש. אני מכיר היטב את ההיסטוריה של העיר שלי ובפרט את הפרויקטים האלה, הייתי אז עוזר ראש העיר. את האגם, הקאנטרי ואת שכונת השחר, יזמו מאיר כהן ואלי ברונשטיין. הם לא העבירו לבני תכניות מגירה, הם התחילו את המיזמים האלה בפועל, בני המשיך אותם ואת חלקם הוא עדיין ממשיך. רק אזכיר, שבני נבחר האגם היה חפור והקמת הקאנטרי הייתה בעיצומה. זו מידה ראויה לחלוק פירגון, בפרט שזה נכון.

למה מלון קדמא לא הוקם בדימונה? ומה לעזאזל יש במצפה רמון שאין כאן שמלון בראשית היוקרתי הוקם דווקא שם. דימונה נמצאת על אם הדרך לאילת, היא מציעה תחבורה מתקדמת הרבה יותר משאר אזורי התיירות בנגב, היא קרובה לים המלח והיא העיר הגדולה ביותר בישראל בשטחיה. אם לא די בכך, דימונה קרובה לאתרי מורשת כגון ממשית וחשוב לא פחות, יש לנו את קהילת העבריים שמהווה מוקד משיכה תיירותי בפני עצמו.

איך אתה מרגיש את השטח?

אני פוגש מידי יום כמאתיים מתושבי העיר ויש כמיהה אמיתית לשינוי. גם בקרב תושבים שמעריכים את העשיה של בני, אני שומע על הצורך הזה שמגיע מתוך תפיסה שאחרי עשר שנים, צריך לרענן הנהגה. הם פשוט מאמינים שצריך להחליף ולפנות את הבמה לדור ההמשך של דימונה. להזרים להנהגה דם צעיר, חדשנות ורעננות. זה קרה בלא מעט ערים והתוצאות מוצלחות למדי.

שחררת במהלך הקמפיין לא מעט סרטוני בחירות, יש אומרים שזו כמות אדירה של הבטחות עם ריח של בחירות. מה אתה משיב על כך?

כל מה שאמרתי, הנו בר ביצוע ואת זה אני אומר לאחר בדיקה. יש לי ניסיון רב בשלטון המקומי ובוודאי בשלטון הארצי בכנסת ובממשלה. יש לי תכנית מסודרת לעיר שלנו שעל כתיבתה עמלתי במשך למעלה משנה. הסרטונים האלה לא נכתבו לפני חודשיים, הם מושתתים על רעיונות לשיפור העיר שלנו ועל מחקרים ובדיקות שעשיתי. התכנית שלי, תיקח בעזרת השם את דימונה קדימה לעבר עידן חדש. יש לי מטרה מרכזית מאוד ברורה – להשאיר את הצעירים שלנו כאן. זה בסדר וזה לגיטימי שצעירים רוצים לעזוב ולטעום משהו אחר, אבל אנחנו חייבים להיאבק בעזיבה ולהפוך את דימונה לאלטרנטיבה ראויה למחיה עבורם. מעבר לכך, גם אלה שעוזבים, הם תמיד בגדר פוטנציאל חזרה לעיר בעיניי. כיום זה קורה מעט מאוד והמספרים לרעתינו בצורה ברורה. בוא נזכיר, לא הבטחתי דיסנילנד ולא שדימונה תמנה בשנת 2024 מאה אלף תושבים. אני מכוון מדויק ולא מוכר אשליות.

ראינו את הסרטון של פרויקט הדיור לצעירים, אבל מה עם תעסוקה עבורם?

זאת הסיבה המרכזית לעזיבתם של צעירים ושל משפחות צעירות. מחד, אין מספיק משרות אם וזו נקודה שבאופן יחסי קל לשפר. מאידך, אין בדימונה גיוון תעסוקתי מספיק, אפילו לא סביר. אני מדבר עם מאות צעירים והדרישה הראשונית שלהם היא להרחיב את המגוון התעסוקתי. לא רק תעשייה שלצערי גם היא די מוגבלת בקליטה של עובדים חדשים. לא חייב לדבר במונחים של מפעלים, אפשר לכוון למיזמים עסקיים שונים שיכולים לייצר מאות מקומות תעסוקה. אבל בוא נדבר על מה שנמצא ממש מתחת לאף וזה תיירות. איך יכול להיות שדימונה שנמצאת במיקום גיאוגרפי כל כך טוב, מפסידה בתיירות לרצועת מצפה רמון ושדה בוקר. למה מלון קדמא לא הוקם בדימונה ומה לעזאזל יש במצפה רמון שאין כאן שמלון בראשית היוקרתי הוקם דווקא שם. דימונה נמצאת על אם הדרך לאילת, היא מציעה תחבורה מתקדמת הרבה יותר משאר אזורי התיירות בנגב, היא קרובה לים המלח והיא העיר הגדולה ביותר בישראל בשטחיה. אם לא די בכך, דימונה קרובה לאתרי מורשת כגון ממשית וחשוב לא פחות, יש לנו את קהילת העבריים שמהווה מוקד משיכה תיירותי בפני עצמו. תחשוב למשל על פסטיבל בינלאומי לטבעונות כאן בדימונה פעם בשנה. צריך לחשוב על הפוטנציאל האדיר של מה שמניתי, לחלום ולהגשים. זה ממש מתחת לאפינו.

אחרי 10 שנים מתפתחים סביב הנהגה סיאוב ועסקנות שהופכים את השלטון למקודש, וסביב ראש עיר מתחילה להיווצר קבוצה של מקורבים. זה בא על חשבון ערכים מנהיגותיים חשובים כגון שקיפות, מתן הזדמנות שווה לכולם ויושרה.

איזה נושאים יונחו מיד על שולחנך עם תיבחר לראשות העיר?

כאמור, אני פוגש מידי יום בין מאה למאתיים תושבים והטענה שחוזרת על עצמה יותר מכל היא אי שביעות הרצון מרמת הניקיון והשירותים הנלווים להם, הגינון וחזות העיר. לרבים זה נשמע דבר פעוט אבל אם חושבים על זה, רוב תושבי העיר לא מגיעים כלל לעירייה והאינטראקציה העיקרית והיומיומית שלהם עם הרשות היא הניקיון ונראות השכונה שלהם. מעבר לכך, רמת הביטחון בדימונה נמצאת בשפל שאני לא זוכר כמותו עם מספר שיא של גניבת רכבים, 30 בחודש אחד! זה מכרסם בתחושת הביטחון של תושבי דימונה וזה נושא שיטופל מידית. קח קוריוז, לא מעט אנשים אומרים לי שבזכות העובדה שיש בחירות, הם התחילו לראות שמנקים להם את השכונה. זה נחמד שתרמתי כבר לפני בחירתי לתפקיד.

הצגת רשימה חדשה כמעט לגמרי, זה לא הימור?

תשעה מתוך עשרת המועמדים ברשימתי, חדשים ואני בתוכם. זה בדיוק מה שהציבור ביקש ולי חשובה מאוד דעת הציבור ולא הפוליטיקה הישנה. סקר שערכתי לפני כחודש ימים, הצביע על כך באופן מובהק ש-82% מתושבי העיר ביקשו פנים חדשות למועצה. אז עוד הייתי במשא ומתן עם פוליטיקאים מוכרים יותר שחלקם נמצאים ברשימתו של ראש העיר, אבל הסקר הזה הוביל אותנו לשינוי קו המחשבה והציבור לא טועה. הציבור רוצה פנים חדשות, רעננות ורעבות, נבחרי ציבור שיעבדו עבורם ולא כאלה שיסגרו דילים בינם לבין עצמם. אם תבחן את רמת האמינות בין האנשים שברשימתו של בני ביטון לבינו, אתה תופתע ולא אחזור על מה ששמעתי במו אוזניי מחלק מהם. באופן ברור ומובהק, אני מעדיף אנשים חדשים ונקיים על פני אינטרסים. מעבר לכך, אני לא מדבר לצעירים בפטרונות, אני נותן להם את הזכות להביע את עצמם. יש לנו ברשימה בחורה צעירה ומשכילה בגיל 24, אנחנו נקשיב לציבור בשקיפות מקסימלית ולא ננהל את העירייה מתוך פוליטיקה ואינטרסים.

כל זה טוב ונחמד אבל איך בתכל'ס תשאיר כאן צעירים?

יש לי תכנית סדורה לעניין שכוללת שלושה פרמטרים – דיור מוזל, תעסוקה מגוונת והטבות. אני מביא עימי תפיסה אחרת ושונה, הטבת המס בעיניי היא אינה טובה שעושה לנו הממשלה, היא חובה והיא אפילו קטנה מידי לטעמי. למה קיבוצניק או מושבניק מהמרכז, זוכה לתואר בן ממשיך וזוכה בשטח במרכז הארץ ב-250 אלף ₪? אלו שטחים ששווים מיליארדים, דימונה היא כסף קטן עבור האוצר. מה אתנו תושבי דימונה, אנחנו לא דור המשך? אנחנו מיישבים את האזור הגדול בארץ והכי לא מיושב, אנחנו הציונים החדשים, מייבשי הביצות ומפריחי השממה של 2023. התכנית שלי היא מול הממשלה שצריכה להחליט אם היא מתגייסת יחד אתנו לייהד את הנגב או שהיא מוותרת עליו. התשובה לכך ברורה ומכאן הדרך קלה וברורה.

למה קיבוצניק או מושבניק מהמרכז, זוכה לתואר בן ממשיך וזוכה בשטח במרכז הארץ ב-250 אלף ₪? אלו שטחים ששווים מיליארדים, דימונה היא כסף קטן עבור האוצר. מה אתנו תושבי דימונה, אנחנו לא דור המשך? אנחנו מיישבים את האזור הגדול בארץ והכי לא מיושב, אנחנו הציונים החדשים, מייבשי הביצות ומפריחי השממה של 2023

אז יש שני מועמדים, תחדד את השוני?

השוני ביני לבין בני הוא משמעותי, בוודאי בפן האישי. מדובר בשוני תפיסתי, אם תעשה מבחן זהה לי ולו, התשובות שלנו תהיינה שונות כי אני חושב אחרת ממנו. אני מאמין ביצירתיות ובחשיבה מחוץ לקופסא. פרויקטים ומיזמים שמציעים משרדים ממשלתיים, אני יודע להביא, כך גם תקציבים. רשום לפניך, דימונה תחת הנהגתי לא תיפגע בשקל, ההיפך. אנשים לא שמים לב אולי, אבל דווקא תחת הנהגתו של בני ביטון שאמור להיות מקושר לראש הממשלה, צנחה דימונה בגובה הטבת המס. בשנת 2013, עמדנו על 18%, היום אנחנו על 16% אבל זה רק עד לסוף השנה אז זה אמור לרדת ל-13% בלבד!  אבל לעצם השאלה, הערך המוסף שבו אני מאמין הוא להביא לעיר שלנו את מה שלא כתוב בספר התקציב של הממשלה ושל העירייה. לחדש, להביא מיזמים פורצי דרך, להוביל שינויים יסודיים להצלחתה של העיר ולהתייצב באופן חזיתי מול האתגרים הקיימים, לא לקבל שום דבר כגזירת גורל. בשורה התחתונה אפשר להמשיל את כל הסיפור שלנו בדימונה בצורה קצרה ולומר, כמה שתשפץ את הבית שלך ותרחיב אותו, זה לא שווה אם הילדים עוזבים, לא?

לסיום?

אני מאחל לכל תושבות ותושבי דימונה, שנה טובה. שנת אושר, בריאות ושמחה ושנזכה בעזרת השם לראות אחדות בעם ישראל, זה אולי הדבר החשוב ביותר היום. אני מאחל גם לראש העיר שנה טובה, לו ולבני משפחתו ואני מקווה לראות התעלות ורוח תחרותית הוגנת, דימונה היא עיר עם מרקם אנושי מיוחד שמאופיינת בהמון אהבה וכיבוד האחד של השני. בל נשכח זאת. שנה טובה!

פרסומת

קטגוריות

תגיות

תפריט נגישות