fbpx
Connect with us

יהדות

"עבודת קודש": בני נוער בעבודה לא שגרתית במפעל משכן התכלת המייצר טליתות, ציציות ותפילין

בעונת החגים הקרבה, בזמן שרבים מאיתנו יתחדשו בטליתות לקראת ביקורם בבתי הכנסת, מעטים ידעו שאת עבודת הגימור של הטלית החדשה והמושלמת שהם רכשו, ביצעו בני נוער במסגרת תכנית העסקה מיוחדת בחברת משכן התכלת. מדי יום מגיעים עשרות ילדי עובדי החברה בגילאי 16-18 במהלך חודשי הקיץ למפעל השוכן באזור התעשייה באר שבע, שם מבצעים עבודות שונות בפס הייצור.

נגב ניוז

Published

on

"כל טלית שמיוצרת במפעל מגיעה למחלקה בה אני עובדת לפני אריזה לבדיקה האם יש חוטים רופפים שזקוקים לגזירה, כדי להגיע לגימור ישר ומושלם." מספרת תמרה רבייב בת ה- 16 מבאר שבע כשהיא נשאלת על תפקידה במפעל ומוסיפה "אנחנו יושבים בחדר ממוזג ונעים ככה שלא מרגישים את החום של הקיץ וזה מאוד נוח לעומת הרבה עבודות אחרות שעושים בני גילי בשמש ובעבודה קשה כמו מאפיות, קייטנות ועוד".

העסקתה של תמרה הינה חלק מתוכנית העסקת ילדי עובדים המונהגת במפעל זה מספר שנים, כך מאפשרת להורי בני הנוער להיות בקרבת מקום בזמן שילדיהם מועסקים בחברה. בלה יזראילוב אמא של תמרה היושבת בחדר הסמוך מספרת שמדובר בפתרון אידיאלי כהורה "זה מאוד נוח שיש לנו את האפשרות הזו בימי החופש הגדול. במקום להיות בבית כל הזמן, הילדים מגיעים איתנו לעבודה ופה הם גם מרוויחים כסף וגם מוצאים תעסוקה". אליה מצטרפת תמרה שאומרת "יש לי ביטחון מאוד גדול שאמא שלי נמצאת פה במרחק כמה חדרים ממני מה שנותן תחושה של גב".

זהו לא הביקור הראשון של תמרה במפעל שמספרת שלאורך השנים הגיעה עם אמא בימי החופש למקום עבודתה, "כבר מגיל קטן יצא לי להסתובב בין האזורים השונים במפעל ולהכיר את האנשים וזה גורם לי להרגיש מאוד בנוח לעומת עבודה במקום אחר". גם בלה מדגישה שהסידור הנוכחי חוסך המון כאבי ראש עבור ההורים וגם מספק יתרונות נוספים, "בזכות התוכנית יש לנו ההורים פחות דאגות וגם יודעים שהילדים מקבלים ערך נוסף – הם לומדים על בשרם מהו הערך של הכסף אותו הם מרוויחים".

תמרה רבייב ואמא בלה יזראלוב- קרדיט צבי תקשורת

סיבוב קצר במפעל ואנו פוגשים גם בדנה כהן בת ה – 17 שעובדת במחלקת האריזה של הטליתות. דנה מספרת לנו על הייחודיות של המפעל בעיניה, "עבודה במפעל יצרני היא מרתקת מאוד, כי בניגוד לעבודות אחרות שבני גילי עושים בחודשים האלו, בסופו של יום אתה רואה את המוצר הגמור שאתה לקחת חלק בייצור שלו". העובדה שהמוצר מונח על המדף ויגיע לידיים של אנשים שונים מעוררת אצל דנה תחושת התרגשות מיוחדת, "יש גאווה גדולה בתפקיד. בקרוב יגיעו חגי ישראל וכל טלית כזו שארזתי או מישהו מהחברים במפעל סייע בייצור שלה יכולה לעטוף את המתפלל בבית הכנסת בראש השנה או יום כיפור, וזה תחושה נהדרת".

תמרה רבייב עם שלמה אברהמי מנכל משכן התכלת- קרדיט צבי תקשורת

מפעל משכן התכלת הינו המפעל הגדול בעולם לייצור טליתות, ציציות ותפילין והוא שוכן בלב אזור התעשייה בבאר שבע. המפעל מספק את מוצרי החברה למעל 30 חנויות מפעל הפזורות ברחבי הארץ, בנוסף לחנויות מתמחות המוכרות מוצרי יודאיקה, טליתות, תפילין וציציות לכל המגזרים. משכן התכלת מעסיקים היום כ- 500 עובדים ברחבי הארץ ונמצאים במגמת צמיחה והתפתחות, הנובעים מהביקוש ההולך וגדל למוצרי החברה.

פרסומת

קטגוריות

תגיות

תפריט נגישות