fbpx
Connect with us

חדשות

עיריית דימונה מציגה: שטחים לעשירים בלבד

המחיר חסר התקדים של 1,016,800 מיליון ₪ עבור שטח של 683 מ"ר בדימונה, עורר גלי מחאה רבים בקרב תושבי העיר וההגרלה שתוכננה ליום ראשון נדחתה לחודש מרץ. בהגרלה על 70 המגרשים רק 20 מהשטחים מיועדים באופן מלא לתושבי דימונה. שימו לב, בדיקה שערכנו מגלה שכספי הפיתוח הגבוהים מועברים לעירייה, באמצעות הקרן לפיתוח דימונה! הבנתם נכון, עיריית דימונה היא בעצם הגוף המפתח של אותם שטחים באמצעות הקפ"ד, ועבור פיתוחם של 70 המגרשים, היא תגבה מהזוכים כ 50 מיליון ₪!

נגב ניוז

Published

on

מה שאנחנו חושפים כאן, היא חדשה מרעישה כפי שנהוג לומר, חדשה שפוגעת ישירות בכיסם של תושבי דימונה שחולמים על בית פרטי בעיר שלהם. המחאה הציבורית כנגד המחירים הגבוהים הובילה לכך שההגרלה על 70 המגרשים, נדחתה ממש ברגע האחרון מיום ראשון הקרוב ה-19.12.22 לחודש מרץ 2023. שימו לב, מחירו הממוצע של שטח בדימונה שמשווק בשותפות עם העירייה, עומד על כ 715 אלף ₪! למרות המחיר הגבוה, גודלו הממוצע של שטח בהגרלה זו, עומד רק על כ-400 מ"ר, קטן למדי.

אם תרצו לבחור בשטח בגודל של 640 מ"ר, תיאלצו להיפרד מכמעט 1.1 מיליון ₪ וזה לפני שהתחלתם בכלל לבנות! נתון מקומם במיוחד הוא שאת התשלום תעבירו לקרן לפיתוח דימונה שבבעלות העירייה, שלמעשה תהיה הגורם המפתח יחד עם משרד השיכון.

בשיחה עם אחד מבכירי העירייה, נשמעו לא מעט דברי ביקורת: "זו שערורייה, מילא שדימונאים נאלצים לשלם על שטח פי ארבע מהשכנה ירוחם, אבל שהעירייה היא זו שמרוויחה? הלחץ הציבורי הרתיע את מי שצריך בעירייה וההגרלה נדחתה ממש ברגע האחרון". תושב דימונה שנרשם להגרלה, נותר המום מהגילוי: "ששאלתי בעירייה למה המחירים כל כך גבוהים, אמרו לי בעירייה שאלה המחירים שקבעו במנהל ושלהם אין קשר לכך. עירייה צריכה לדאוג לצעירים שלה, לעודד אותם להשתקע בה ולא לחלוב אותם". תחילה נסביר כיצד עובדת השיטה. בכל פעם מוקצים מספר שטחים המיועדים לאנשים פרטיים לטובת בניית בית קרקע פרטי. בניגוד לעיריית באר שבע, מקצה עיריית דימונה את השטחים במסורה, טיפין, טיפין, מה שגורם לעומס נרשמים במציאות שבה שטחים בנגב לא ממש חסר. המחיר הסופי עבורו ישלם הזוכה בהגרלה, בנוי ממחיר קרקע הזוכה לסבסוד בנגב, עלות פיתוח והיטלים ומיסים שונים. המרכיב הגדול במחיר הסופי הוא עלות הפיתוח, אותו סכום שישלם הזוכה עבור עבודת ההכנה והפיתוח של הקרקע. שטח מספר 50 למשל המיועד להגרלה, הוא בגודל של484 מ"ר, קצת פחות מחצי דונם. מחיר הקרקע, עומד על 63,240 ₪ לפני מע"מ. מחיר הפיתוח לעומת זאת, עומד על 743,000 ₪ ! כך שכבר לפני שתניחו את הבלוק הראשון, יעלה לכם השטח למעלה מ-900 אלף ₪. אגב, השטח הגדול ברשימת השטחים משתרע על 640 מ"ר ועבורו תיאלצו לשלם כ-1.1 מיליון ₪.

נדגיש, זהו הסכום עבור שטח ולא בית. כעת נסביר לאן הולכים התשלומים. ובכן, עלות הקרקע (63,000 ₪), עוברת למנהל מקרקעי ישראל, החדשה הגדולה והלא משמחת היא שהסכום שנגבה עבר הפיתוח (743,000 ₪), יועבר לקרן לפיתוח דימונה. העירייה, תכניס לקופתה כחמישים מיליון ₪ עבור פיתוח תשתיות ל-70 שטחים, סכום גבוה במיוחד המהווה לשם השוואה, כמעט 20% מתקציבה השנתי של עיריית דימונה. המחאה הגדולה שהתעוררה בעקבות חשיפת החוברת ומחירי השטחים, שכחה במעט, ובעירייה היו מוכנים לספוג את הביקורת, ששווה עבורם חמישים מיליוני ש"ח. אולם, עלות הפיתוח הגבוהה אינה מוצדקת והיא עומדת על פי ארבעה כמעט מהשטחים המשווקים במקביל בירוחם. נדגיש, מדובר באותה אדמה ובאותו תוואי, אין כל הצדקה לפערי מחירים שכאלה. התוצאה היא שצעירים דימונאים רבים, מנסים את מזלם בהגרלה המתוכננת בירוחם. למרבה הצער, זהו אינו העיוות היחיד בהגרלת השטחים.

עד כה, בחרו בעירייה לערוך את ההגרלות בחשאי, בחדר סגור ולא כפי שנוהגים בדרך כלל באולם פתוח ובשקיפות מלאה. האם יש מה להסתיר? שכל אחד יבין מה שהוא מבין. ליקוי נוסף הוא גודלם של השטחים וכאן נשאלת השאלה, מדוע על אף המחירים הגבוהים במיוחד ועל אף עובדה שהנגב עתיר בשטחים, גודלו הממוצע של שטח בהגרלה הקרובה קטן אפילו מחצי דונם. באמת שקשה להסביר את הליקוי הזה. אבל זה לא הסוף, בהגרלה הזו יש עוול נוסף והוא הרבה יותר משמעותי אפילו ממחירי השטחים, שכן זהו עיוות ערכי. משום מה, רק 21 מתוך 70 השטחים, הוקצו באופן ישיר לבני המקום, כלומר, לתושבי דימונה. זה כמובן, אחרי שתתגברו על מסננים נוספים כגון ימי שירות במילואים, אחוזי נכות ועוד.

כל אלה אומנם מחוייבים בחוק, אבל אין שום חוק שמחייב הקצאה כל כך נמוכה לבני המקום שבאמת חולמים לבנות את חייהם כאן ולא לזכות בשטח על מנת למכור אותו. לשם השוואה, עיריית באר שבע שיווקה 560 שטחים. השטח הגדול עמד על 940 מ"ר ולא 640 ולטובת בני המקום ערכו הגרלה נפרדת שלה הקצו 50% מהשטחים! רבים מצעירי העיר מעדיפים לצערנו להתמודד במכרז השטחים בירוחם ולבכירי העיר נראה שזה לא מזיז.

קרדיט לתמונה: צילום Digim

פרסומת

קטגוריות

תגיות

תפריט נגישות