fbpx
Connect with us

חדשות

מנהיג המחאה נגד גירש העבריים בראיון מיוחד: "המאמץ סביב העלאת פליטים מאוקראינה לנגב הוא לא ברור ואף מעיד על גזענות שרואים את היחס כלפי 135 חברי קהילת העבריים"

בעוד כחודש ימים מציינים חברי קהילת העבריים במדינת ישראל שנה למאבקם הכאוב עבור 135 אנשים ובעיקר ילדים שמועמדים לגירוש וכפי שאומר לנו אשריאל מנהיג המחאה "מפרידים את הילדים מהוריהם". וכעת שמדינת ישראל וראשי הרשויות בנגב בפרט מעלים פליטים מאוקראינה הם יוצאים להתקפה "רואים את היחס המפלה בין אירופאי לבן ממדינה רחוקה לכהה עור שנולד כאן". אשריאל מנהיג מחאת קהילת העבריים בראיון מיוחד לקראת חג הפסח.

נגב ניוז

Published

on

המאבק נגד הגירוש של קהילת העבריים הוא נושא כאוב שמוכר מאוד ברמה הארצית ובנגב בפרט. רוב מכריע של קהילת העבריים הם תושבי הנגב, ישנם קהילות בערים ירוחם, ערד ומצפה רמון.

הקהילה הגדולה ביותר נמצאת כאן, בעיר דימונה שגם מוזכרת רבות בהקשר של הקהילה ואף זכתה לקבל פרסומים ארציים בעקבות הטבעת חותם תרבותי עשיר של חברי הקהילה. כעת, כשאנו מציינים שנה למאבקם להישארות בארץ ישראל ואי גירושם לצד רקעי הבאת פליטי אוקראינה ואף שילובם במערכת החינוך הממוסדת – הם פשוט לא יכולים להמשיך לשתוק. בראיון בלעדי ומיוחד יצאנו לדבר עם מנהיג המחאה – אשריאל שיוצא להתקפה ולא שוכח את מי שלא תמך.

קודם כל נתחיל מהמצב כעת, איפה הגירוש עומד בימים אלה?

כרגע הגירוש עומד על כנו, רשות האוכלוסין ומשרד הפנים פשוט לא מוכנים לפשרה ונשארים אטומים לפניותינו החוזרות למרות שהיום ב2022 שהציבור מכיר אותנו ואת תרומתנו שמתבטאת בשירות צבאי מלא ומילוי כל חובותינו האזרחיות. בכל זאת , בוחרים להתעלם מאותם אנשים שמשרתים את המדינה ומקיימים את כל חובותיה האזרחיים.

בכמה מגורשים מדובר ?

אנו מדברים על 135 אנשים שרובם נולדו פה וגדלו פה ולא מכירים מדינה אחרת.

חלק מהמועמדים לגירוש הם הורים לילדים אשר שירתו בצבא ומדינת ישראל רוצה לפצל אותם מהילדים שלהם ע"י גירוש הורים אלה למדינה אחרת (ארצות הברית) שגם בה לא יהיה להם אזרחות. ושם תימשך הרדיפה הבלתי פוסקת על ידי הממשל עד להפרדת ילדים מהוריהם.

גם ילדים של הורים ששירתו בצבא ומוכרים כאזרחי מדינת ישראל רוצים לגרש?

מדינת ישראל אומרת לנו דבר אבסורדי לחלוטין. הורה ששירת בצבא ומוכר כאזרח מדינת ישראל ניתנו לו האפשרות אפשרות להישאר במדינה אך צאצאיו לא מקבלים שום מעמד מבחינת המדינה ובעצם יהיה ניתן להמשיך את הגלגל ולגרש ביום מן הימים גם את הצאצאים הנשארים ללא מעמד ברור על ידי המדינה.

בין אותם 135 אנשים מצויים גם ילדים, האם הילדים לומדים במוסדות חינוך של המדינה?

אף אחד. משאירים את אותם ילדים ללא גישה לחינוך כמו שצריך. בנוסף אין להם אפשרות לגשת לקופת חולים כיוון שכל טיפול רפואי של המדינה בין אם לילדים או להוריהם מוגדר כשירותי רפואה פרטית ועלות כל ביקור או בדיקה קטנה הם נדרשים לשלם מאות שקלים.

נשמע לא זול.

יותר מזה, על כל ילד נוסף שהם מביאים לעולם הם נדרשים לשלם 15 אלף שקלים וזה בלי לדבר על שאר ההוצאות הנלוות שיש לכל הורים במדינת ישראל שיקרה ממילא.

אז בפועל אפשר לומר שהפעילות נגד הגירוש לא נותנת תוצאות לבנתיים?

יש התגייסות מאוד רחבה של הציבור, ולמרות זאת משרד הפנים ורשות האוכלוסין מתעקשים על גירוש. פקחי הרשות פושטים באופן תדיר על בתים ובתי עסק של בני הקהילה שהינם תושבי המדינה ופשוט מחפשים מתחת לכל אבן תוך הצקה חוזרת ונשנית לחיי התושבים.

ובעצם חייהם של 135 המועמדים לגירוש ושל יתר חברי הקהילה שהינם אזרחי המדינה משלמים מיסים שכל חטאם הוא שהם בני הקהילה.

יחד עם חוסר ההתקדמות בתהליך מניעת הגירוש שלכם אנחנו עדים למאבק של ראשי הרשויות בנגב להבאת פליטי מלחמה מאוקראינה להתגורר בארץ, מה דעתך?

אני אחלק את זה לשניים, קודם כל אנחנו חייבים לגלות נדיבות ולהבין את המצב ומה שהולך שם ובאמת כל מי שיכול לתת יד ולהעניק זה מבורך. גם אנחנו עם ישראל היינו בגולה וכפי שכתוב בתורה "וקיבלת את הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים" צריך לזכור את זה ובנוסף לזכור שאברהם אבינו היה אחד ממכניסי האורחים הגדולים בהיסטוריה אבל חשוב וצריך לראות את אופן היחס המאוד מפלה שמדובר באזרחים מאירופה בעלי צבע עור לבן לעומת היחס כלפי הקהילה השחורה בישראל.

אשריאל. מנהיג המחאה נגד הגירוש

מדוע אתה חושב שהמדיניות בעניין היא מדיניות מפלה?

תראה לקבל אורחים זה טוב ויפה אבל יש הבדל בין להביא אותם לכאן ולתת להם מכסה לבין לייבא פליטים למדינת ישראל שרחוקה מאוד מאוקראינה ולשכן אותם בישראל ואף להכניס את ילדיהם למערכת החינוך. אמנת ז'נבה לפליטים קובעת שמעמד פליט מגיע למי שעובר למדינה שניה שבהכרח קרובה יותר גיאוגרפית למדינת הלאום שממנה הם בורחים ואז במדינה הזו הם מחויבים לקבל מעמד של "פליט מלחמה". לעומת זאת אין שום הצדקה להביא אזרחים אוקראינים מפולין וממדינות שניות למדינת ישראל והמאמץ סביב זה הוא לא ברור ואף מעורר תהיות גזעניות שרואים את היחס כלפי 135 חברי קהילה שנולדו כאן ואף ילדיהם שירתו בצבא ומנגד, נלחמים להביא לכאן אזרחים אוקראינים שנמצאים במדינות שניות שבהם הם לחלוטין מוגנים וכל זאת רק כדי להצטייר טוב תקשורתית.

האפליה הזו מורגשת רק כעת בזמן המלחמה באוקראינה או אפילו לפני כן?

זה לא סוד שבמדינת ישראל נמצאים כאן שוהים בלתי חוקיים ממדינות מזרח אירופה בכלל ואוקראינה בפרט שמתגוררים בארץ ללא שום אכיפה כפי שרודפים אותנו. אותם לא מחפשים בבתי עסק שונים ואותם לא רודפים ברמה היומיומית. מדובר ביותר מ-75000 שוהים בלתי חוקיים לערך ולעומת זאת 135 אנשים בניהם ילדים שנולדו במדינת ישראל ותרמו כאן למען הארץ הזאת וחיים בקהילות בנגב שנים.

נעשו מאמצים במהלך השנים להסדיר את מעמדם של 135 חברי הקהילה ?  

יש החלטות ממשלה מהעבר שמתייחסות להסדרת כל בני הקהילה כולל 135 האנשים שמועמדים לגירוש אבל על אף ההחלטות ב-2004 משם עדיין אנחנו עדים לרדיפה ומסע ציד של בני הקהילה וללא שום אזכור להחלטות הממשלה. ככל הנראה יש רצון בממשלות ישראל לאורך השנים לשמר את המצב הקיים מגזענות בלבד או כמו שאמר מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה "חברי הקהילה פוגעים במרקם החברתי במדינת ישראל" כנראה לעומת אותו פליט מאוקראינה שהגיע מאירופה ושומר על אותו המרקם המדובר ואם יכלו לגרש את כל חברי הקהילה היו עושים זאת בלי למצמץ.

מה לדעתך גורם לכך שנטפלים ורודפים אתכם לעומת כהי עור אחרים בארץ כגון העדה האתיופית?

קודם כל אם יכלו היו מגרשים גם אותם, ומכיוון שלא מסוגלים אז מונעים את עלייתם של בני ובנות משפחותיהם שעדיין נמצאים באתיופיה וממתינים לעלות לארץ 20 שנה. גם להם ממררים את החיים בכך שמתייחסים אליהם כאל ״ספק יהודים״, שיטור יתר בשכונותים, מדכאים אותם ומתנהלים כלפיהם כאל לא רצויים גם כן. אבל ההבדל היחידי בין היחס הוא שלפחות יש להם ייצוג בממשלה ובכנסת, ובגלל מספרם היחסי באוכלוסייה הם נחשבים ככוח אלקטורלי אז מחזרים אחריהם לקבל את קולותיהם ואז אחר כך שוכחים מהם. אבל היחס המפלה, הגזעני, המדכא הוא אותו יחס ולכן אני יודע שזה לא קשור להיותי עברי, או היותם אתיופיים בסוף זה בגלל צבע העור!

בכל זאת אתה מדבר על הממשלה והרשויות ואף אחד לא ניסה לעזור לכם לקדם את הנושא?

באוגוסט 2020 בישיבה שעשינו עם יו"ר רשות האוכלוסין דאז יואל קרביצקי שבה נאמר לנו שרוצים לעזור לנון להסדיר את המעמד של כל חברי הקהילה ולשם כך הם ביקשו מאיתנו להכין עבורם רשימה של כל האנשים שמעמדם אינו מוסדר ולוודא שלא חסר אף אחד כדי שלא תהיה לאף אדם בעיית הסדרה בעתיד. אחרי חודש קיבלנו תשובה רשמית שאין יכולת לעזור לנו וכל הרשימה שהגשנו מועמדת לגירוש מיידי, בלי לדעת גרמו לנו לחשוב שאנחנו מכינים רשימה של סיוע ובסוף זו היתה רשימת "חיסול".

וברמת ראשי הרשויות של קהילות העבריים השונות: דימונה, ירוחם, ערד ומצפה רמון אתם מרגישים את התמיכה?

ראה את ראשי הרשויות השונים אני לא מכיר באופן אישי אבל בני ביטון ראש עיריית דימונה לפני כניסתו לתפקיד הבטיח לנו שהוא לא ייתן שיהיה מגורש מהקהילה בעיר דימונה! וחשוב לציין שבדימונה יש את הקהילה הגדולה ביותר בארץ אז האמנו לו. מיד אחרי הבחירות "זכינו" לראות את פקחי רשויות ההגירה מסתובבים בקהילה בדימונה. וכמובן את האטימות וחוסר הקשב של משרד הפנים ומשרדי הממשלה השונים בעקבות חוסר הגיבוי מראשי הערים שלנו אז הבטחות לחוד ומציאות לחוד.

אולי אין לראש עיר איך לעזור בנושא כזה גדול,מה דעתך?

אי אפשר לעבוד עלינו כפי שאמרתי כולנו גדלנו כאן. בני ביטון הוא ראש עיר מאוד חזק כך על פי פרסומים שהוא מפרסם בעצמו ואף הוא סגן יו"ר השלטון המקומי וחבר קרוב מאוד של השרה איילת שקד אז אם זה לא מספיק יכולת כדי למנוע רדיפה וצייד של בני הקהילה בניהם בני משפחה שבחרו בו בגלל אותם ההבטחות ותחושת הבטחון הקיומי הבסיסי של תושבי העיר שלו לעומת הפעילות הנמרצת שלו כלפי העלאת אזרחים אוקראינים שמגיעים מאירופה לעומת קהילה שלמה שגדלה כאן ותמכה בדימונה כל השנים.

בני ביטון ראש עיריית דימונה במסע לעלאת פליטים אוקראינים

אפשר לראות שיש לך כעסים רבים כלפי עיריית דימונה והעומד בראשה עקב הגירוש, למה דווקא דימונה?

הסיבה שאני מתעכב על דימונה היא כי אילולא הקהילה בדימונה העיר לא היתה מוכרת בישראל ובעולם שחיבת את הכרתה הארצית והעולמית בזכות קהילת העבריים בעיר מויטני יוסטון וסטיבי וונדר עד נלסון מנדלה. באתר הרשמי של משרד החוץ לא היו רושמים שהקהילה בדימונה נותנת אור לכל העולם. יתרה מכך בכל שנה לדימונה מגיעים כ-10 אלפים תיירים מהארץ ומחו"ל לא לחוות הגמלים ולא לטיולים בעיר או בגלל האגם המלאכותי אלא בגלל חברי הקהילה בדימונה. גם מבחינה קולינרית ידוע שכ-14 אחוז מאזרחי מדינת ישראל הינם צמחוניים ובעיר דימונה חברי קהילת העבריים הקימו את 2 המפעלים הכי גדולים בארץ שמייצרים אוכל טבעוני לארץ וגם לייצוא בחו"ל מה ששם את דימונה על מפת התעשייה הטבעונית בעולם. ואם כל זה, אין הערכה או הוקרה אלא התעלמות מוחלטת מצד השלטון המקומי בעיר ורדיפה חוזרת ונשנית של פקחי רשות ההגירה והאוכלוסין בדימונה בפרט ובערי הנגב בהם יושבים חברי הקהילה בכלל.

אגב, מבחינה פוליטית המצב משפיע על חברי הקהילה שהינם אזרחים בעלי זכות בחירה בערים ובבחירות לכנסת ?

בוודאי. אנחנו נפעל קודם כל לייצוג שלנו בערים וגם בממשלה וכמובן שיגיע הזמן להשמיע את קולנו בקלפי אנחנו נשמיע את הקול שלנו בצורה ברורה וחד משמעית ולפי מי שהיה שם לצידנו בשעת צרה ונזכור את אלה שהבטיחו ולא היו שם ובאופן חד משמעי שלא משתמע לשתי פנים אני אומר שזו דעת הקהילה כולה וזה יהיה ברור אנחנו נשמיע את קולנו בצורה ברורה והתוצאות בבחירות הקרובות ידברו בעד עצמן.

כפי שאמרנו במהלך חג הפסח אנחנו מציינים שנה בדיוק לתחילת המאבק נגד הגירוש, מה התקוות שלך לשנה הבאה?

אנחנו מקווים שהרשויות ומשרד הפנים וגם ראשי הרשויות שבהם גרים חברי קהילה ייצטרפו למחאה שלנו!, אני לא שמעתי את ראש עיריית ערד מדבר ולא את ראש מועצת ירוחם ובוודאי לא את ראש עיריית דימונה בני ביטון שהבטיח אישית במסע הבחירות להילחם על כל אחד מאיתנו. כי אנחנו במלחמה קיומית כבר שנה וחוץ מהצהרות בתקשורת לא ראינו שום דבר מוחשי למרות שיש אפשרות כזו.  בסופו של היום אנחנו מוצאים את עצמנו נלחמים לבד מול כל מדינת ישראל.

בתורה כתוב על גדעון שאמר לו השם לך ותביא לי 300 אנשים מובחרים שעושים משהו למען מטרה שהם מאמינים בה ואנחנו באמונה שלימה בטוחים שנצליח וננצח וכמו שאומרים בחנוכה "האור יגבר על החושך".

לסיכום, מה יש לך לומר לציבור בכלל ולנבחרי הציבור בפרט?

אני קורא להם להתעורר ולהפסיק לנהוג בגזענות מחפירה כלפי שחומי העור במדינת ישראל שתורמים למדינה ומשרתים בצבא ומשלמים מיסים. ולכל הפחות להשוות את היחס ליחס שמקבלים אותם עולים מאוקראינה שכל כך מתאמצים לייבא לכאן ממדינת המלחמה רק בשביל יחסי ציבור וכמובן חוסר אכיפה עוד לפני גם כלפי שוהים בלתי חוקיים ממדינות מזרח אירופה מאז ומתמיד לעומת הרדיפה היומית נגד 135 חברי קהילה שזה בעצם לומר "אתם לא רצוים פה בגלל צבע העור ובגלל שאתם לא מתאימים למרקם החברתי בישראל" ואנחנו יודעים שיש והיו המון הזדמנויות להגיע להסדרה ואנחנו מקווים שהציבור יתמוך בנו וראשי הערים יעמדו לצידנו כדי לשים סוף לעוול הזה כלפינו.

פרסומת

קטגוריות

תגיות

תפריט נגישות