fbpx
Connect with us

קהילה

שיפור התנאים של עסקים בנגב: יו"ר ועדת הכלכלה וראש מועצת ירוחם לשעבר מיכאל ביטון הגיע לכנס לטובת בעלי עסקים

לאחר סיור בדימונה ושיחות עם בעלי עסקים, גם בערד וירוחם התכנסה ועדת הכלכלה לדיון לטובת בעלי עסקים קטנים ובינוניים.

נגב ניוז

Published

on

יו"ר ועדת הכלכלה ביטון: "הגיע הזמן שבישראל תהייה תכנית דגל למענקים להקמה והרחבה של עסקים קטנים וזעירים בפריפריה".

היו"ר ביטון אמר את הדברים בדיון מיוחד שיזם ועסק בתפקיד הרשויות המקומיות כמפתח לחיזוק העסקים הקטנים והבינוניים בנגב; יו"ר מועצת הנגב וראש העיר ערד ניסן בן חמו: "צריך לקדם את העסקים הקטנים והממשלה צריכה להתגייס לטובת העניין".

ביוזמת היו"ר, ח"כ מיכאל ביטון, התכנסה היום הוועדה לדיון שעסק ברשויות המקומיות כגורם מפתח לחיזוק העסקים הקטנים והבינוניים בנגב. את הדיון פתח היו"ר ביטון ואמר כי מדינת ישראל נדיבה בהקלות מס לחברות בינלאומיות שכולאות רווחים וכמעט לא משלמות מסים, אבל הסיוע לעסקים הקטנים והבינוניים לא תמיד מגיע לשטח. הוא סיפר כיצד היה צריך לגייס בעצמו תקציב לפרויקטור לעסקים קטנים, ואמר כי המדינה צריכה לסייע בכך.
יו"ר מועצת הנגב וראש עיריית ערד, ניסן בן חמו, אמר כי צריך לקדם את העסקים הקטנים בכל הרשויות המקומיות, באמצעות רישוי, תכניות כלכליות, נוכחות דיגיטלית ועוד. הוא קרא להתגייסות של הממשלה לטובת העניין. ראש עיריית דימונה, בני ביטון, ביקש להעביר מסר לראש הממשלה, לשר האוצר ולשרת הכלכלה, ואמר כי מה שחסר הוא תעסוקה איכותית. "אני בונה אלפי יחידות דיור, אבל ללא תעסוקה איכותית לא נצליח להשאיר את הדור הצעיר והאיכותי שלנו כאן", אמר.
היו"ר ביטון שב והתייחס למענקים שניתנו לעסקים גדולים, ואמר: "גילינו שהושקעו 624 מיליון שקל לקידום הייטק בנגב, זה הלך לחמש חברות. חברה אחת קיבלה מעל 300 מיליון שקל ולא יודעים אם זה הביא 100-200 עובדים. אם היית משלם מיליון שקל לעובד היית מביא 600 עובדים לנגב, זה פער בלתי נסבל שהממשלה לא יודעת לתת מענקים לעסקים קטנים".
מנכ"ל מועצת הנגב, יוהן אטלן, אמר כי הסיפור התעסוקתי בנגב הוא המרכזי. לדבריו, מספר העסקים לאלף נפש בנגב הוא הקטן ביותר ועומד על 40, לעומת 60 עסקים לאלף נפש בממוצע ארצי ומאה עסקים לאלף נפש בתל אביב. אוהד שקד ממכללת ספיר סיפר כי מחקר שערך הוביל למסקנה כי צריך מנהיג אחד לעסקים קטנים בכל רשות,. היו"ר ביטון אמר כי את זה הוא עשה כבר לפני עשור ושקד אמר כי הבעיה היא שזה קיים אבל לא בכל הרשויות, וציין כי התפקיד הזה יכול לעשות פלאים.
ח"כ ענבר בזק אמרה כי הייתה יועצת עסקית של משרד הכלכלה, דרך מעו"ף, וציינה כי עסקים קטנים הם מנוע הצמיחה של הפריפריה. עם זאת היא הסבירה כי יש הרבה כספים שמועברים לכך, אבל בלי קריטריונים והם מוצאים את עצמם בחזרה במרכז. "זה כמו דיל שהממשלה שופכת לתוכו מים, אבל יש חורים שמחזירים את הכסף למרכז. צריך לסתום את החורים בדלי", אמרה.
ח"כ יעקב מרגי אמר כי הוא מצדיע לראשי הרשויות, אולם לעיתים הם דווקא אחד החסמים הכי קשים לעסקים קטנים, בקבלת רישוי עסקים. הוא הוסיף כי משרד הכלכלה חייב לסייע בנוכחות דיגיטלית. הוא הוסיף כי רק 8% מהסטודנטים בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון הם מהנגב, ואמר כי צריך לפעול לכך שמה שמושקע בנגב יושקע גם בחברי סגל וסטודנטים מהנגב.
ח"כ מאזן גנאים אמר כי היה מצפה מראשי הרשויות בנגב להתייחס לכל התושבים ולהפסיק את ההסתה נגד חלק מתושבי הנגב, כאילו הם פולשים. "הנגב מספיק לכולם", ציין. ח"כ סמי אבו שחאדה הוסיף: "אחד האתגרים הגדולים של החברה הערבית בנגב זה שהניהול והתכנון נראה כמו פה בוועדה, יש יהודים שמנהלים את העניין ויש ערבים שהם מחוץ למשחק. הנגב מרושת בגז טבעי, אבל נקודות החיבור הן רק באזור היהודי".
נציגת הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, דנה פז, אמרה כי המשרד פועל להכשיר את נציגי הרשויות המקומיות והסוכנות מספקת לעסקים כלים משלימים. היא הוסיפה כי הסוכנות לא מחלקת מענקים, ואמרה כי מענקי הדיגיטציה שחולקו בקורונה הסתיימו בסוף 2021 אחרי שהתקציב נוצל במלואו. נציג האוצר, ידידיה גרינוולג, הוסיף כי המשרד מוציא מכרז להקמת 3,000 חנויות אינטרנטיות בפריפריה.
היו"ר ביטון ביקש מהסוכנות התייחסות לפעולות למענקי הקמה והרחבת עסקים קטנים בנגב. הוא בירך את ראשי הרשויות ונצגי האקדמיה, הציבור והמגזר השלישי שהשתתפו בדיון. ראוי שהממשלה תתבונן בצורת העבודה הזו ותחבק ותתקצב אותה", אמר.
עוד קרא היו"ר ביטון לראשי הרשויות להקים צוות רשותי להסרת חסמים לקבלת רישיון עסק וללחום את מלחמתם של העסקים גם מול תאגידי מים, הג"א ואחרים. "הגיע הזמן שבישראל תהייה תכנית דגל למענקים להקמה והרחבה של עסקים קטנים וזעירים, בהובלת רשויות מקומיות. התכנית צריכה לכלול עד 10 אחוז לליווי עסקי מדויק, כל השאר למענק הקמה ופיתוח לשיפור מכירה ושירות של העסק. בלי מענק, ובלי ליווי ובלי 266 מנהיגי עסקים מקומיים אין תוחלת לתכנית. נעקוב אחרי זה בכנס הבא ונשים דגש על רשויות במעמד סוציואקונומי נמוך", סיכם היו"ר ביטון.

פרסומת

קטגוריות

תגיות

תפריט נגישות