fbpx
Connect with us

חדשות

חשיפה בלעדית: ליקויי בטיחות והתנהלות בעיתיית במגרשי הכדורגל בדימונה

תחקיר בלעדי של מערכת Negev News חשף מחדלים חמורים במגרשי הכדורגל הציבוריים (?) בעיר דימונה

נגב ניוז

Published

on

יצא לכם לראות בזמן האחרון את מגרשי הכדורגל היפים בעלי הדשא הסינתטי אך המגודרים הרמטית ומושכרים לפי שעה הפרוסים ברחבי העיר כפטריות אחרי הגשם? אשר "שופצו ונבנו" במהירות הבזק?  בטח חשבתם שהם מוחזקים בצורה בטיחותית ותקינה לכאורה על ידי העירייה וגם ודאי שעבור שכירות המגרש עליו אתם משלמים מונפק קבלה כחוק על ידי העירייה או מי שהוסמך לכך, אז זהו שלא.

מקרה שהגיע אלינו למערכת Negev News מספר את סיפורו של צעיר דימונאי בשנות ה-20 לחייו שהשכיר יחד עם כמה מחבריו את אחד המגרשים בעיר וגילה בדרך הכואבת שמגרש כדורגל לא בונים במהירות וחיפזון.

במהלך המשחק הצעיר רץ לכדור ונתקל בבור בדשא הסינתטי בור אחד מיני רבים. כתוצאה מכך נשבר לו המפרק של הברך הימנית והוא פונה ישירות באמבולנס אל בית החולים סורוקה שבבאר שבע ומשם המשיך לתהליך ארוך של שיקום ופיזיותרפיה במשך כ-8 חודשים אותם העביר על כיסא גלגלים .

לאחר שהשתחרר מבית החולים, הלך הצעיר לבדוק מי האחראים למגרש הכדורגל על מנת לפנות לביטוח ולהסדיר את המשך טיפוליו, בתגובה לפנייתו לעיריית דימונה על כך שמגרשים אלו נמצאים בשטחים ציבוריים (שכביכול בבעלות העירייה) נאמר לו בתגובה מהעירייה להגיש פנייה למתנ"ס כי הוא זה שאחראי על המגרשים.

כשהצעיר ניגש למתנ"ס לאחר ששילם מכספו דרך האתר במתנ"ס עבור שימוש במגרשים המשויכים לו וסיפר שהופנה מהעירייה, במתנ"ס נדהמו לפגוש את הצעיר ואמרו שאינם אחראים על המגרשים ומי שאחראי הוא אדם פרטי בשם אבי הרוש המכונה בפי תושבי דימונה בכינוי "צ'ומפי" שלא כל כך מוכר מתחום הספורט אבל בהחלט מוכר כמקורב מאוד לראש העיר בני ביטון.

וכך הלוך ושוב, טורטר הצעיר בין שלושת הגורמים עד שלבסוף התייאש ופנה לתביעה כנגד כל הגורמים והיום מצוי בהליכים משפטיים כנגד הגורמים השונים בפרשה. שאלה נוספת שעולה מהתנהלות זו – האם המתנ"ס מתנער מההתרחשות בתחומי האחריות שלו? האם במסגרת החוגים במבנה המתנ"ס ייתנערו מילד שייפצע במהלך חוג קראטה?

עוד ראייה על התנהלות בעייתית במגרשים, במסגרת תביעתו של הצעיר זומן מומחה בטיחות מאיזור המרכז שהודיע שהדשא הוצב באופן לא תקין, נמצאו בורות נוספים וציין שמלבד גדרות ברזל שהוצבו נערך שיפוץ קל בלבד. בדו"ח המסוכם שהועבר לבית המשפט בהליכי התביעה הגדיר המומחה את המגרש כ"לא בטוח באופן חמור ביותר".

לאחר עדותו של הצעיר ותלונות נוספות החלטנו לבדוק את הנושא בעצמנו ומבדיקה שערכה מערכת   Negev News במהלכה כתב המערכת הזמין מגרש כדורגל –  הכתובת אליה הגיעה להפתעתנו היה "צ'ומפי".

לאחר הזמנת המגרש וקביעת השעה עם האחראי, כתבנו נפגש עמו מחוץ למגרש בשעה המיועדת ושילם לו 100 ש"ח לשעתיים משחק. לאחר מכן, האחראי הוציא מפתח מכיסו, פתח את המגרש והלך. להפתעתנו במעמד קבלת המגרש, לא התקבלה קבלה ולא אף מסמך רשמי אחר, בדומה למקרה שהגיע אלינו בו הצעיר שילם באמצעות האתר וקיבל אישור תשלום בלבד ללא קבלה.

הכתב שלנו שנותר המום ומופתע מההתנהלות במגרשים – תרם את המגרש לארגון נוער לצעירים בעיר (במהלך שתואם מראש) ועזב את המקום מלא בשאלות.

בנוסף לכך, חשוב לציין שכל האירוע המדובר התרחש ביום שבת. אם כן יש לשאול – איך המגרשים עובדים בשבת ומתפקדים כעסק לכל דבר, ומה בדבר הציבור הדתי או המסורתי שמיוחס לרוב האוכלוסייה בעיר דימונה שאינם יכולים לשחק ולהשתמש במגרשים בשבת בגלל שהם עולים כסף. העירייה והמתנ"ס מאלצים את תושבי העיר להשתמש בכסף בשבת על מנת שיוכלו להשתמש במגרשי כדורגל שהיו במשך עשורים ציבוריים וחינמיים בעיר לכל שימוש.

גורם בכיר בקואליציה טוען שההחלטה לגבות כסף על המגרשים היא החלטה אסטרטגית לשמירה על המגרשים בעיר. אך אם הוכח על ידי מומחה בכיר שהמגרש לא תקין למרות הרצון הנכון לשמור ולטפח את המגרשים בעיר ע"י עלות אולי מוטב והיו משאירים אותם חינמיים וציבוריים לכל שימוש?

על פי מקורות יודעי דבר מתוך הרשות המקומית בעיר, גורם בכיר בקואליציה אמר שאופן ההתנהלות הוא כזה שצ'ומפי מנהל את המגרשים עבור המתנ"ס. עוד דבר שמעורר התקוממות בפני עצמו, תושבים בעיר היו שמחים להתמודד לתפקיד מהסוג הזה, אנשים בעלי ידע בתחום הספורט בעיר ויכולים באמצעות מגרשים אלה לקדם את הנוער בעירנו ולא "לשים לו רגליים".

תגובות

תגובת עיריית דימונה: המגרשים הציבוריים בדימונה נמצאים באחריות רשות הספורט היא עמותה עצמאית ואיננה כפופה לנו מבחינת הדוברות. תפנו לרועי אמנו, מנכ"ל רשות הספורט מה גם שהפרטים נמצאים אצלם.

תגובת מנכ"ל רשות הספורט בדימונה רועי אמנו :מגרשי הספורט הציבוריים  נשארו בחסות המתנ"ס המקומי. לכן לא רלוונטי לרשות הספורט העירונית. בהצלחה

תגובת מתנ"ס דימונה: כל מי שנפצע במגרש ופנה אלינו למתנ"ס קיבל תשובה זהה, הוא יכול לתבוע את הביטוח להתנהל מולם. המשמעות היא שאם שחקן נפצע כתוצאה מרשלנות שלנו הוא זכאי לפיצוי מחברת הביטוח של המתנ"ס המחזיק בביטוח צד ג' במגרשים.

פרסומת

קטגוריות

תגיות

תפריט נגישות